11 Kasım 2015

FAYANSLARDA Kİ DEĞİŞİMhttp://hemfikiratolyesi.blogspot.com

BİRAZ ASTAR, BİRAZ BOYA
BİRAZ CESARET..      


 Merhaba...Bu yayınım da sizlerle Fayanslarda ki değişimi paylaşmak istiyorum. Eminim hepimizin evinde görmekten sıkıldığımız, bu görüntüden nasıl kurtulabilirim dediğimiz bir köşe vardır. İşte bende o köşeden yoktu ama koskoca duvarlarım vardı. Resimde gördüğünüz alan benim mutfak duvarlarım. Boydan boya Fayans kaplıydı. Size dönüşüm aşamalarını ayrıntılı şekilde yazıyorum..

          Öncelikle çalışma yapacağınız zeminin temiz olması gerekiyor. Herhangi bir zemin üzerine boya yapılabilmesi için zeminin emici olması gerekir. Fayans ise emici bir yüzey olmadığından üzerine boya tutmaz. Çözüm ise duvarı emici hale getirebilecek bir astar kullanılmasıdır. Astar yapı marketlerden ve nalburlardan kolayca temin edebileceğiniz bir malzemedir. Ben çalışmalarımda Fırça kullanmayı tercih ediyorum. En azından birinci katı Fırça ile sürerseniz zeminde ki ayrıntıları atlamamış olursunuz. 2 kat astar kuruduktan sonra duvara nasıl sıkıca tutunduğunu göreceksiniz. Artık zeminimiz hazır. Bundan sonraki aşamayı siz seçiyorsunuz. Artık zemininizi isterseniz tekrar fayansla kaplayabilir, duvar kağıdı yapabilir, alçı sıva çekebilir ve boya yapabilirsiniz.

Ben tercihimi boyadan yana kullandım. Kese kağıdı rengi Su bazlı silikonlu boya ile istediğim sonucu elde ettim. Artık mutfağım soğuk fayans görüntüsünden kurtuldu ve sıcacık oldu.
Biraz Astar, biraz boya ve biraz cesaretle neler yapılabileceğini görmüş oldum... 

2 yorum:

  1. Sonuç beklediğimden de iyi oldu kesinlikle uygulayabilirsiniz..

    YanıtlaSil